پورتال خدمات الکترونیکی

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

جمعه, 17 آذر 1396 ساعت 15:57

سفر مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار به روستاهای سیستان و بلوچستان

 

هدایت، حمایت و نظارت بر فعالیت های توسعه ای روستاییان، نقش تسهیلگرانه ابرار در طرح توسعه پایدار روستایی
مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار به همراه مشاور طرح و برنامه ابرار و مجری طرح  از روستاهای طرح توسعه پایدار روستایی در استان سیستان و بلوچستان بازدید کردند.
علی‌اصغر خامنوی در تشریح اهداف این سفر گفت: بازدید از طرح توسعه پایدار روستایی شهرستان هیرمند هدف این سفر بود. همچنین نهایی سازی مذاکرات با پیمانکار جهت تکمیل یک مدرسه نیمه ساخته در منطقه مرزی میرجاوه نیز جزء برنامه های این سفر بود که شکر خدا به خوبی نیز انجام شد.
مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار در خصوص منطقه اجرای طرح توسعه گفت: به استناد تمامی آمار و اسناد رسمی، استان سیستان و بلوچستان، یکی از محروم ترین و نابرخوردارترین استان های کشور است. شهرستان هیرمند در نوار مرزی و در محروم ترین منطقه سیستان قرار دارد. 3 روستای ملاعلی، خاک سفیدی و تخته عدالت شهرستان هیرمند، محل اجرای طرح توسعه پایدار روستایی ابرار می باشند.
خامنوی بیکاری و خشکسالی را دو مشکل عمده مردم این مناطق دانست و گفت: معيشت اكثر مردم این ناحيه با تكيه بر كشاورزي و دامداري و استفاده از آب‌هاي مرزی است. در پي خشكسالي بيست سال گذشته، بيش از نيمي از اين افراد بيكار شده‌اند. خشكسالي در اينگونه مناطق اثرات مخرب شديدتري نسبت به ساير مناطق كشور دارد. این مشکلات در گفتکو با اهالی روستاها به روشنی قابل رویت بود.
خامنوی ضمن اشاره به راهبردهای چهارگانه اقتصادی، اجتماعی، انسانی و محیط زیستی طرح توسعه پایدار روستایی ابرار گفت: در تلاشیم در یک مدل جامع به همه ابعاد توسعه یک اجتماع محلی اعم از ابعاد اقتصادی، اجتماعی، انسانی و محیط زیستی توجه کنیم و برای هر یک از این ابعاد، فعالیت های خاصی را  تعریف و اجرا کنیم. به طور مثال در بعد اقتصادی، بهبود محیط کسب و کار روستا و افزایش درآمد یکی از اهداف طرح است. بدین منظور سعی می کنیم با ابزارهایی چون ایجاد صندوق های خرد اعتباری  و  هدایت منابع دولتی به روستاها، توان مالی و قدرت سرمایه گذاری روستاییان را افزایش دهیم. تمامی این فعالیت ها، بر نتایج حاصل از فاز مطالعه و شناخت وضع موجود روستاها مبتنی می باشند. 
خامنوی به کارگیری ظرفیت های فعالان اقتصادی در اتاق های بازرگانی سراسر کشور را یکی از راهبردهای ابرار در اجرای این طرح دانست و گفت: ابرار بر آن است تا با ایفای نقش تسهیلگری، اطلاع رسانی، پشتیبانی، سرمایه گذاری و هماهنگی در سطوح خرد، کلان و میانی، روش های کارآمد و موثر ایفای مسئولیت اجتماعی فعالان اقتصادی در جوامع روستایی را شناسایی و با بهره گیری از تمامی پتانسیل ها و توانمندسازی بخش خصوصی در امر تولید و به ویژه حل معضل همیشگی بازاریابی ویژه تولیدات روستایی به مدلی اثربخش از توسعه روستایی در مناطق روستایی کمتر توسعه یافته دست یابد.
یکی از مشکلات جدی استان سیستان و بلوچستان، کمبود سرانه آموزشی است. خامنوی با بیان این مطلب افزود: در سفر قبل، از دو مدرسه نیمه ساخته در منطقه مرزی میرجاوه بازدید شد. پس از بررسی شرایط و تامین منابع مالی لازم، در این سفر، با همکاری سازمان نوسازی مدارس استان، پیمانکار مناسب شناسایی و قرارداد انجام پروژه منعقد گردید. مقرر گردید یکی از این دو مدرسه تا پایان اردیبهشت سال 97 تکمیل و آماده بهره برداری شود.


zahedan1

zahedan2

بازدید 410 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 18 آذر 1396 ساعت 09:41